The 67YR100LF is a 100 Ohm, multiturn, 3/8" square cermet trimming potentiometer designed for circuit calibration and adjustme ...
+ see all
Folha de dados ACESSÓRIOS Notify Me
RoHS Compliant
Box Embalagem
Certificate of Compliance Guarantee
Descrição +
The 67YR100LF is a 100 Ohm, multiturn, 3/8" square cermet trimming potentiometer designed for circuit calibration and adjustment.
Search Keywords: 67YR100LF
  • fornecedor:
    BI Technologies/TT Electronics
  • Número do item:
    67YR100LF
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Through Hole
  • Number of Turns:
    20(Elec) Tur ns
  • Termination Style:
    Pin
  • Power Rating:
    0.5 (1/2) W
  • Resistance Value:
    100 Ohm
  • Tolerance:
    10 %
  • Temperature Coefficient:
    ±100 ppm/°C
  • Dimension:
    9.53 x 4.95 x 11.98 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C