ERA-6AEB152V
Panasonic
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The ERA-6AEB152V is a high-reliability, AEC-Q200 qualified thin-film chip resistor in an 0805 package, featuring a resistance of 1.5 kΩ with a ±0.1% tolerance.
Search Keywords: ERA6AEB152V
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    ERA-6AEB152V
  • Unit of Measure:
  • Resistance Value:
    1.5 KOhm
  • Tolerance:
    0.1 %
  • Temperature Coefficient:
    ±25 ppm/°C
  • Operating Temperature:
    -55 to 155 °C