- AZ970E-1A-12D
AZ970E-1A-12D
American Zettler
40AMP Automotive Relay 12VDC coil SPST-NO
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: AZ970E1A12D
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:American Zettler
Part No:AZ970E-1A-12D
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
300 -
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Relay Construction:Non-Latching
Coil Voltage:12 VDC
Coil Current:133.33 mA
Coil Resistance:90 Ohm
Contact Material:Silver Tin Oxide
Must Operate Voltage:8.4 VDC
Must Release Voltage:0.72 VDC
Operate Time:5 ms
Seal:Unsealed
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Operating Temperature:-40 to 125 °C