AZ762-1AB-12DE
American Zettler
16A SPDT Mini Power Relay 12VDC coil SPST-NO
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AZ7621AB12DE
  • Supplier:
    American Zettler
  • Part No:
    AZ762-1AB-12DE
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 100 °C
  • Coil Resistance:
    360 Ohm