IEGH11-1-66-10.0-91V
Sensata / AIRPAX
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 2Pole 10A 277VAC
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: IEGH1116610091V
  • Supplier:
    Sensata / AIRPAX
  • Part No:
    IEGH11-1-66-10.0-91V
  • HTS:
    1
  • Type:
    Hydraulic Magnetic
  • Voltage Rating:
    277 VAC
  • Number of Poles:
    2
  • Current Rating:
    10 A
  • Terminal Design:
    Quick Connect
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C